Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Starožitné stolíky

Starožitné stolíky
Starožitné stolíky
Starožitné stolíky

Starožitné stolíky

Keď som natrafila na týchto „dvoch starých bratov“ (to ma hneď napadlo, keď som ich zbadala), prvé čo ma napadlo, že bude s nimi síce veľa roboty, ale tešila som sa na konečný výsledok.V článku sa dočítate, ako som zrenovovala tieto starožitné stolíky.

Renovácia  

„dvoch starých bratov“.

 

Jeden zo stolíkov  som renovovala na prianie zákazníčky, zvolila si približný odtieň, ale ostatné nechala na mňa. Chcela niečo provensálske, toskánske. Niečo, čo pôsobí  jemne a útulne.   

Hneď som si  stolík  predstavila  v útulnej chodbe po zrkadlom,   kde po príchode domov  odložíte kľúče od bytu a zvnútra si vyberiete  papuče. Alebo v spálni pri posteli a na ňom svietnik s voňavou sviečkou. 

Stav  obidvoch „starých bratov“, alebo ako chcete starých stolíkov nebol  dobrý ( vidíte na fotke dole).  Ale čo bolo pozitívne, drevo bolo  zdravé, bez červotočov. Boli potrebné  hlavne stolárske práce, zo spodnej časti som z jedného  stolíka  musela  odpíliť cca 1,5 cm z dĺžky a druhý stolík si vyžadoval spevniť  , opraviť  kovanie a pánty. 

 

„Po  vybrúsení týchto dvoch stolíkov  som ešte ručne   zjemnila  ich  povrch jemnými  šmirgľovými  kockami, ktoré sú veľmi  praktické a pohodlné do ruky.  Sú dostupné v roznych  variantoch zrnitosti.“

Starožitné stolíky
Starožitné stolíky

Starožitné stolíky

Keď je  povrchová úprava veľmi poškodená ( čo v tomto prípade boli obidva stolíky), po stolárskych úpravách prišlo na rad brúsenie.

Pri  renovácii  starého nábytku –brúsení ,  úplne najradšej používam  malú brúsku so špicatým zakončením, lepšie sa  ňou dostanete do  rohov a škár.   Treba si vybrať  takú brúsku, aby ste si vedeli zvoliť  hrúbku šmirgľového  papiera. 

Ja osobne nemám rada začať „hneď  zhurta“ a to  brúsiť  hrubým  šmirgľom, radšej zvolím jemnejšie zrno, aby bola možnosť  postupného  odstraňovania znečistenej a poškodenej vrstvy dreva. Aj keď je to pracnejšie- viac brúsenia, ale ako sa hovorí „radšej dvakrát meraj a raz strihaj“☺.

Po  vybrúsení týchto dvoch stolíkov  som ešte ručne   zjemnila  ich  povrch jemnými  šmirgľovými  kockami, ktoré sú veľmi  praktické a pohodlné do ruky.  Sú dostupné v roznych  variantoch zrnitosti. 

Nestoja  veľa , ja ich kupujem  v Merkury Markete,  OBI, ale  aj v mojom obľúbenom železiarstve BIZAM, ktoré mám päť minút na  pešo  od domu. 

Väčšinou návštevu  BIZAMU   spojím  s vychádzkou spolu s mojou vlčiačkou Miou, ktorej sa tam dostane vrelého   privítania. Je lepšie si do zásoby kúpiť viacero druhov šmirgľových kociek – rôznu zrnitosť , aby ste mali dostatok  na dohladenie povrchu, ale aj  vytvorenie patiny, napr.na vybrúsenie rohov, hrán a podobne.

Po dôslednom vybrúsení a odmastení (jarovou vodou) prišlo na rad maľovanie. Do interiéru volím výlučne kriedové farby, sú  neuveriteľne vyriabilné a ponúkajú  možnosť „vyhrať  sa“.

Na  starý stolík pre zákazníčku  som neváhala a zvolila  kriedovú farbu  od Annie Sloan,  odtieň starej bielej s trochou rúžovej.  Na ten druhý  stolík som  použila farbu s nádychom  zelenej,odtieň Versailes s  Old Ocre.   Ale o miešaní farieb  neskôr.

Je radosť, keď pedantne vybrúsený starožitný kus nábytku  môžete oživiť a premeniť na  jedinečný originál. 

 

Starožitné stolíky
Starožitné stolíky

Renovácia nábytku kriedovými farbami

Na maľovanie stolíkov som  si vybrala oválny štetec, nie je  dôležité mať drahé štetce,  ale ich hustota a tvar.

Stolíky si vyžadovali  tri nátery,  na  posledné dva nátery som kriedovú farbu rozriedila s  trochou vody, aby sa farba nanášala ľahšie.  Je dôležité nechať nátery dobre zaschnúť,  ja si dosť často pomáham fénom. 

Po nanesení   a zaschnutí  kriedovej farby prišlo na rad voskovanie.  Na zafixovanie   a ošetrenie farby,  je dôležité všetky namaľované plochy dôsledne  navoskovať  čírym voskom  a potom tónovať  hnedým voskom. 

Voskovanie

Tmavý -hnedý vosk som  nanášala iba  na miesta, ktoré som chcela zvýrazniť . Na kovanie som použila metalický vosk , ale o tom tiež neskôr .

Tak  a tu je výsledok.  Spokojnej zákazníčke robí  radosť  „jeden z bratov“   v spálni, kde si do neho schová svoje rozčítané knihy a do šuflíka  svoje drobné poklady.   

No a  mne zostal tento „druhý z bratov“,  ktorého volám „Francúz“.    Je  zatiaľ  u mňa, ale určite budem rada, ak nebude iba v „dočaske“, ale nájde si svoj trvalý domov. Ak sa vám „Francúz páči, pozrite si viac fotiek v mojej galérií.

Rozmery: 45x73x34 cm

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ďalšie články