O mne

Som stolárova dcéra. Najmladšia z troch. Od detstva som sa motala s otcom v stolárskej dielni, zaprášená od pilín,  ktoré mi voňali, s množstvom otázok, prečo, načo je toto, ako sa to používa.  Sledovala som jeho pekné ruky, jeho zručnosť,  cit pre dokonalosť a poctivú prácu.

Väčšinou som zavadzala,  ale otec bol rád, že jeho najmladšia dcéra sleduje jeho prácu a úprimne sa o ňu zaujíma .

Zostalo mi to dodnes.  Motám sa  v dielni aj ako veľká, ale už nezavadziam… Renovujem nábytok,  nielen starý, ale aj moderný, snažím sa z neho spraviť jedinečný originál, ak si to daný kúsok vyžaduje, s radosťou ho   namaľujem, ako to cítim, ako sa mi to páči.  A otec je pri mne. Už nemá toľko síl  a energie, ale je pri mne. Jeho  cenné rady, usmernenie a dôraz na pedantnosť,   majú pre mňa cenu zlata.

Každý kúsok starožitného, ale aj novšieho nábytku sa snažím zreštaurovať, nechať vyniknúť  jeho krásu a pomôcť mu  na ceste do ďalšieho života. Na nábytok po kompletnom ošetrení a oprave, ak si to vyžaduje, zvolím niekedy   rôzne  farebné odtiene. Používam  väčšinou kriedové farby od Annie Sloan, výborne sa s nimi pracuje a dá sa docieť ľubovoľný odtieň. Brúsením, použitím  farieb, tónovaním, patinovaním a voskovaním viem docieliť  aj z moderného  kusu nábytku jedinečný originál.        

Vďaka môjmu otcovi pristupujem k tejto práci, resp.koníčku s citom, veď  práca so starožitným nábytkom si  to zaslúži a zároveň vyžaduje.  To je práve to, čo na tejto práci zbožňujem. 

Použitie a zvolenie správnej  techniky pri  renovácií starožitného nábytku,  je to najdôležitejšie. Treba mať  zmysel pre minulosť, mať rád históriu, nesnažiť sa vždy zakryť všetky nedostatky, veď práve tým je starožitný nábytok krásny, že  má svoj  neskrývaný vek. A myslím, že práve preto sa nám tak páči, je originálny, jedinečný a dlhoveký.

Najradšej mám starožitný nábytok, ktorý má svoj   príbeh,  svoju minulosť.   Pri  renovácii takého nábytku často  myslím na to, koľkým ľuďom poslúžil , koľko ľudí sa ho dotýkalo, kto boli tí ľudia,   kde a ako žili?

Veľa otázok… 

Snažím sa nájsť odpovede na tieto otázky, aj keď nie vždy sa  mi to podarí. Ale ak  sa mi to podarí a dozviem sa   niečo  o  minulosti starého nábytku,  získam odpovede,  aj keď len na pár otázok, má to pre mňa obrovský zmysel,  obrovskú radosť, že  vám môžem rozpovedať   ich príbehy,  „príbehy  starožitného  nábytku“.

 

                                                                                                                      Tatiana