Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Starožitná komoda

Starožitná komoda vo francúzskom štýle

Na prvý pohľad nebola táto starožitná komoda nejak extra zaujímavá. Určite iba tým, že má približne 70 rokov. Stará komoda mala na sebe niekoľkoročnú  špinu a to umocňovalo vo mne pocit, že je ošumelá a dosť škaredá.

Bolo mi jasné, že povrchová úprava tejto komody  bude musieť byť prekrytá  kriedovou farbou. Ani lazúra a ani moridlo by  nezakrylo   nepekné stopy  veku a poškodenia. 

Bola to výzva, starožitná komoda si vyžadovala  dosť kozmetických úprav, aj keď som  niektoré nedostatky  schválne  nezakrývala. V tomto  prípade som  zvolila  náter kriedovými farbami (pôvodná povrchová úprava ako vidíte,  bola veľmi poškodená). Ak má starožitný nábytok  nádherné drevo, kresbu, škoda ho prekrývať  kriedovými farbami, vtedy  je lepšie  zvoliť  lazúru, moridlo a lak.

Nakoľko som zvolila maľovanie kriedovou farbou, komodu stačilo  jemne  ručne  prebrúsiť  brúsnymi kockami. Išlo mi skôr o zbavenie sa všetkých nečistôt.  No a potom prišla na rad jarová voda, poriadne odmastiť  všetky povrchy a aj vnútro.

Niekto si zvolí variantu, že namaľuje iba vonkajšie pohľadové strany  nábytku a vnútro nechá pôvodné. Áno,  aj to je možnosť, ale v tomto prípade  som chcela, aby aj vnútro bolo ošetrené a namaľované. Je to síce práca naviac, ale  príde mi to takto  zocelené a kompletné.

„Nakoľko som zvolila maľovanie kriedovou farbou, komodu stačilo  jemne  ručne  prebrúsiť  brúsnymi kockami. Išlo mi skôr o zbavenie sa všetkých nečistôt.  No a potom prišla na rad jarová voda, poriadne odmastiť  všetky povrchy a aj vnútro.“

Starožitná komoda

Starožitná komoda

Vo farebnosti som mala jasno. Bude krémová, svetlá, výrazná. Použila som kriedovú farbu Annie Sloan , odtieň Old White a tmavý vosk. Nesnažila som sa prekryť všetky jej nedostatky, práve naopak, vynikli  a dodali jej  „šmrnc“.

Tmavým voskom som zvýraznila  všetky členenia , nožičky, šuflíky, úchytky na šuflíkoch. Je na individuálnom uvážení, kde a v akej  intenzite tmavý vosk použijete,   niekto má rád čisté línie, žiadne patinovanie. V tomto prípade som zvýraznila  krásne kovanie a zaujímavé členenie starožitnej komody.

Komoda ma veru prekvapila svojou vnútornou priestrannosťou, aj napriek tomu, že nevyzerá navonok  taká veľká.

Čo k nej ešte dodať? Nemám k nej príbeh, objavila sa u mňa  viac-menej náhodou..

Ale jedno viem určite,  že hocikam ju dám, neskutočne  zútulní priestor. Pod oknom, v spálni, v chodbe..

Ja ju mám dočasne pod oknom v obývačke a v nej uložené obrusy, dekoratívne vankúše a sviečky. Hľadám jej domov, kde bude natrvalo, nie len na chvíľu. Určite si to zaslúži.

Cena komody:  230 eur

Rozmery: 89x51x72cm

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ďalšie články