Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Skrine Biedermeier

Nie sme sestry,  ale vždy sme stáli vedľa seba.  V dobrom,  aj v zlom. Vždy nás volali  „dve Biedermeierky“  a popravde, najprv sme  nevedeli, čo to presne znamená. Jednoducho sme si to osvojili a odvtedy si tak hovoríme. 

Pamätáme si naozaj veľa, prežili sme  veľa  krásnych,  ale aj smutných rokov  v rodine  starého pána Laudana, ktorý nám poskytol domov na dlhé dlhé roky.

Vyrobil nás neznámy majster v roku 1863, na zakázku pre  pána Laudana a jeho rodinu, ktorá bývala vo veľkom mešťanskom rožnom dome v obci Josefsdorf, v blízkosti mesta valčíkov- Viedne.  Aj v tej dobe sme boli považované za  prejav  dobrej finančnej situácie rodiny, ktorá si mohla zadovážiť  Biedermeierky  na mieru“.

Mali sme pekný domov,  videli sme vyrastať  a stárnuť  nášho pána  Laudana a jeho detí, ktoré sa  ako malé schovávali v našich útrobách a potajme pojedali  ešte horúce mamine koláče.

Ako čas ubiehal, aj naše okolie sa menilo. Starého pána vystriedal  ďalší a ďalší a každému sme videli pribúdať  vo vlasoch šediny ….

Skrine Biedermeier

 

„Mali sme šťastie, kúpila nás „žena s vrkočom “.  Zobrala  nás k sebe, kde nám dala  tie najlepšie „kúpele“ a pomohla  nájsť  nový domov.“

Skrine Biedermeir
Skrine Biedermeir

Skrine Biedermeier

„Časy sa menia,  je čas na zmenu“,  počuli sme čoraz častejšie  vysloviť  z úst  súčasnej majiteľky nášho dlhoročného domova a tak bol náš osud spečatený.  Budeme na predaj, alebo skončíme v zatuchnutej vlhkej stodole, kde odkladajú  nepotrebné veci  odsúdené na zánik?  Aký bude náš ďalší osud?

Mali sme šťastie, kúpila nás „žena s vrkočom “.  Zobrala  nás k sebe, kde nám dala  tie najlepšie „kúpele“ a pomohla  nájsť  nový domov.

Nie sme dokonalé a ani žiadne mladice, ale je v nás kus poctivej a majstrovskej práce tej dávnej doby. Preto budeme radi, ak k nám budete VY- MILÍ NAŠI NOVÍ MAJITELIA  pristupovať s úctou a citom tak, ako si aj my vážime, že ste nám dali  nový domov.

Nie sme náročné, stačí nás občas pohladiť  a venovať nám Váš pohľad. Budeme  Vás vnímať, usmievať sa na Vás  a  zdieľať  s Vami Váš  život.  Prajeme Vám , nech je čo najkrajší, najšťastnejší  a najdlhší.

Veď život je krásny hlavne  vtedy,  keď si vieme vážiť  minulosť a prítomnosť.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ďalšie články